Hledat

Nabízíme

Sleva! Rory's Story Cubes: Doctor Who Zobrazit větší

Rory's Story Cubes: Doctor Who

Autor Rory O'Connor
ISBN091037843753
Typcubes
VydavatelThe Creativity Hub Ltd.
Rok vydání2016

3-5 dní

373 KčNaše cena:

-15% 439 KčPůvodní cena:

Popis

Imagine reading your favourite Doctor Who adventure that ends on a cliff-hanger, or wanting to add your own time travelling twist on an episode you have just watched. StoryWorlds™ Doctor Who now gives you the power to create and extend your own Doctor Who stories. Roll the nine dice, look at the images and delve deeper into the Galifreyan universe crafting your own timey wimey adventures. Will the Master finally defeat Doctor Who? Could you, yourself be the Doctor?

This is for the Whovian Fan, show off your Doctor Who knowledge by creating the craziest storylines ever imaginable in space and time

Features

Pocket sized creative story generator that encourages imagination and creativity.
Roll the nine dice, look at the images and create fun, limitless Doctor Who stories with millions of combinations.
Pocket sized and ergonomic plastic case to keep your StoryCubes safe while on the go.
The perfect gift for The Doctor Who fan who wants to extend their time-lord collection.
For Ages 10+

Uses

Fun storytelling for Doctor Who fans, create your own Doctor Who storylines where you have control over who lives to fight another day

Creative Writing aid – used for improving creative writing skills and as a tool when hitting he dreaded writer’s block, great for Doctor fan-fiction writers.

Background story generator in role playing games – Create background stories and character scenarios for your next Doctor Who role playing game.

The perfect tool for comic book illustrators looking to hone their craft. Illustrate dazzling, randomly generated scenes prompted by the beautifully tactile dice.

Into crossovers? Mix your Doctor Who set with our other StoryWorlds™ sets to create ultimate story mashups with Batman, Moomin, Looney Tunes and Scooby Doo.

Extend your Doctor Who stories with Rory’s Story Cubes: Mix, our three cube, themed extension packs to add new levels to your storytelling

Box Contains

9 x 19 mm dice (each with 6 unique embossed images)
How to play guideline (Remember there are no rules)
Pocket sized and ergonomic plastic case, ideal for carrying on the go.
Illustrated icon guide for all 54 icons

“Bylo nebylo v prostoru a v čase...” Který mimozemštan chce zničit Zemi? Jaké hádanky dnes čekají na Pána času? Kam se příště vydá TARDIS? S příběhy z kostek:Doctor Who je to na vás. Hoďte devíti kostkami a vytvářejte nekonečné příbehy legendárních bytostí, různých historických období a mimozemských technologií.

Příběhy z kostek: Doctor Who obsahuje devět kostek s 54 obrázky postav a předmětů z tohoto již klasického televizního seriálu. Je možné je hrát samostatně či je spojit s jakýmikoli jinými Rory's Story Cubes. Během samotné hry vždy jen stačí hodit všemi devíti kostkami a z výsledku vytvářet nové příběhy skrze ikonické postavy. Hra je tak vhodná, jakou součást nějaké kreativní bojovky, jako pomůcka při učení cizích jazyků či pokud si budete postaru chtít povyprávět zbrusu novou historku.

Také doporučujeme

Ostatní produkty ve stejné kategorii