Hledat

Nabízíme

SEMINÁŘE

BLOK 4 (14:05 - 15:05) (zpět na hlavní stránku)


Označení semináře NEW znamená, že se daný seminář objevuje na Englishbooks Day poprvé. 

Informaci, zda je seminář cílen pro učitele či studenty, najdete pod každou anotací.


1. THE UNBEARABLE LIGHTNESS OF TEACHING A CONVERSATION COURSE: IS IT REALLY THAT EASY? (Louel Ross Calleja, Cambridge P.A.R.K.)  NEW

When teaching a conversation-based lesson, do you pre-plan a sequence of activities and language areas to work on down to the last detail? Or do you play it by ear and create the lesson moment by moment in class? Are lesson-planning and preparedness the same thing? Let's talk about what Jim Scrivener calls 'the jungle path approach' - not planning anything - and how to make it work when teaching a conversation course.

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele

    Louel RossLOUEL ROSS CALLEJA has been teaching a wide range of courses for adults (medical English, business English, Cambridge exams preparation courses, conversation, etc.) in Brno since 2008 and has taught students coming from more than 30 countries. He always makes it a point to teach culture in the classroom and has made it his mission to make his students fall in love with learning words.


2. SHOULD I TAP OR SHOULD I SWIPE? (Roman Thomas Sedlar, Oxford University Press)   NEW

Come and be involved in several activities which make your lesson more enjoyable. The effective blend of smart technologies and grammar will do away with the primary fear of online practice and make learners feel like discovering new English sources and materials. These well-tried activities and tasks can be modified to fit all levels of English Language Learning.

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele SŠ a JŠ

Roman SedlárROMAN THOMAS SEDLAR works as a language lecturer at the University of Chemistry and Technology. He also works as a teacher of English at a Grammar School and as a teacher trainer for NIDV Prague. Roman has graduated in Economics and English Studies. He’s completed studies in Methodology and Language Teaching in Oxford, where he practised as a teaching assistant in a Junior School. He recently graduated from studying The Management of English Language Teaching. Roman is particularly keen on bringing new technologies into teaching, which he applies in practice annually in S.T. High School, South Africa.

3. FINDING MOTIVATION (Jat Dhillon, Giving Voice)   NEW

The education system itself can feel quite removed from students' everyday lives and preoccupations. Through drama-based games that will show teachers how to reconnect students with their dreams and aspirations, we get them to appreciate the importance of fulfilment.

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele i studenty (minimálně na úrovni B1)

Jat DhillonJAT DHILLON became an English teacher in 1997 and a teacher trainer in 2012. He has worked / works with the British Council, Lycee Francais de Prague, Charles University, CTU, National Theatre, Royal Shakespeare Company (Education) and Martin Hilsky. He is the Founder | Director of Giving Voice (www.givingvoice.cz), where people from all walks of life learn to connect meaningfully.


 4. DIRTY ENGLISH (Helena Zitková & Marek Vít, helpforenglish.cz)         NEW

If you're expecting something dirty, you're wrong. This 'G rated' seminar will show you how pop culture, music and videos can be used in teaching/learning English. The seminar is aimed at students at the B1 level as well as teachers (as inspiration for their own classes). Nobody puts anyone in the corner!

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele i studenty (minimálně B1)

Helena ZitkováHELENA ZITKOVÁ vystudovala učitelství anglického jazyka, sociální pedagogiku a pedagogiku. V současné době působí na Univerzitě Pardubice, kde vyučuje obecnou pedagogiku, obecnou a oborovou didaktiku a rozvoj sociálních dovedností budoucích učitelů anglického jazyka.

Marek VítMAREK VÍT je učitelem praktického anglického jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. Je držitelem certifikátu CPE a ocenění Evropský učitel jazyků 2008. Má dlouholeté zkušenosti jako středoškolský učitel, soukromý lektor a překladatel. V posledních letech se věnuje vývoji výukového software a tvorbě stránek www.helpforenglish.cz.

5. REVISING VOCABULARY WITH YOUNG LEARNERS / TEENAGERS (Tereza Janíčková, Cambridge P.A.R.K.)   NEW

”Without grammar little can be conveyed, without vocabulary nothing can be conveyed,” the linguist David Wilkins said once. Vocabulary represents one of the most essential skills necessary to acquire a new foreign language. The question is how teachers can help their students to remember and use it?

Are you tired of using the same “vocabulary revising” activities all the time? Do you want to motivate your young learners/teenagers to study new vocabulary and have some fun too?

In my workshop I’m going to present a range of various and simple activities you can revise vocabulary with in your classrooms. These activities can be adapt to any level and age of your students. Fun guaranteed!

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele ZŠ a SŠ

Tereza JaníčkováTEREZA JANÍČKOVÁ is a freelance English teacher with 13 years of teching experience. She is also a Cambridge examiner and teacher trainer for Cambridge Exam Centre P.A.R.K. After completing her Master degree in teaching English, she worked for several language schools and also got some experience at elementary school. Tereza is a regular EFL teacher in junior summer schools in the UK.


6. ABECEDA PODNIKÁNÍ PRO JAZYKOVÉ VOLNONOŽCE
(Lucie Gramelová, jazykovy-koutek.cz)   NEW

Na semináři se seznámíme se základními pilíři úspěšného podnikání v jazykových službách - jaký být vidět, jak vyjednávat o ceně a jak si nastavit práci tak, abychom předcházeli sezónním výkyvům, ale třeba taky rušení hodin ze strany studentů. Seminář je určen jazykovým lektorům na volné noze a zájemcům o tuto profesi.

Jazyk: česky
Určeno pro: lektory na volné noze

Lucie GramelováLUCIE GRAMELOVÁ vyučuje italštinu a řečtinu, dále mluví anglicky, německy, francouzsky, španělsky, nizozemsky, portugalsky, rumunsky, albánsky a turecky. Píše blog o studiu cizích jazyků (www.jazykovy-koutek.cz) a je autorkou několika učebnic a pracovních sešitů. Dále se věnuje popularizaci moderních metod ve výuce cizích jazyků, její kurz Jak se učit jazyky absolvovalo v loňském školním roce více než 200 zájemců. Je absolventkou FF UK, obor španělština.
7. ENGLISH HOMOES (Lucie Skrčená, helpforenglish.cz)     NEW


Jak to, že se ‘eight’ čte stejně jako ‘ate’? Jak to, že se “slza” čte jinak, než “trhat”, když je to oboje ‘tear’? V tomto semináři se díky různým aktivitám podíváme na zoubek anglickým homophones, slovům, která se stejně vyslovují, ale jinak píšou, pak homographs, slovům, která se stejně píší, ale častokrát jinak vyslovují, a také homonyms, což jsou slova, která se stejně píší a vyslovují, ale mají různý význam.

Jazyk: česky
Určeno pro: studenty - začátečníky až středně pokročilé

Lucie SkrčenáLUCIE SKRČENÁ je soukromou lektorkou angličtiny více než 10 let a také učí na ZŠ v Kladně. Ráda objevuje nové metody výuky a zkouší je na svých žácích. Je držitelkou certifikátů CAE a TKT. Na stránkách www.helpforenglish.cz působí jako redaktor a moderátor. Právě studuje Masarykovu univerzitu v Brně obor Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání. Kromě angličtiny se věnuje i francouzštině.