Hledat

Nabízíme

SEMINÁŘE

BLOK 2 (10:20 - 11:20) (zpět na hlavní stránku)


Označení semináře NEW znamená, že se daný seminář objevuje na Englishbooks Day poprvé. 

Informaci, zda je seminář cílen pro učitele či studenty, najdete pod každou anotací.


1. SLANG, COLLOQUIALISM OR REAL ENGLISH?
DEALING WITH NATIVE SPEAKERS IN GLOBAL ENGLISH. (Iain Saunders, Cambridge P.A.R.K.)  NEW

This session takes a look at the structured and safe language we learn and teach versus the language that is actually in global use in spoken English, then uses them in a range of ready-to-use communicative activities for the classroom. You'll learn some of the most common words in the English language that are rarely taught in text books and practical activities for including them in your own language teaching.

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele, ale využijí i studenti

Iain SaundersIAIN SAUNDERS has been teaching English as a Foreign Language for nearly two decades, having previously worked in community sports teaching, media production, book-selling and IT. These days he is the Academic Manager at the P.A.R.K. School of English and the Speaking Examiner Team Leader for P.A.R.K. Cambridge Exam Centre. He's also a freelance voice artist, novelist, teachertrainer,choir director, father of four and lay minister.


2. MIXED ABILITY CLASSES
(Pavla Štanclová, Jump)  NEW

We all know it. It takes a lot of effort and time to prepare effective lessons for mixed ability classes. With the inclusive education system today, mixed ability classes are more challenging than ever, and lesson preparation is becoming harder. In my seminar, I would like to offer some ideas on how to cope with the problems teachers have to face.

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele ZŠ

     Pavla ŠtanclováPAVLA ŠTANCLOVÁ has been involved with ESL teaching and methodology for over 20 years. She has run an English language school and over the past eight years, she has been specializing in writing texts in simplified English, producing Jump and Drive magazines.3. JAK ČÍST DĚTEM ANGLICKY
(Petra Vojtová, DoubleBubble)   NEW

Přednáška je určena rodičům a učitelům malých dětí (po předškolní věk). Cílem je ukázat, jak hravě a nenásilně začlenit čtení v angličtině do každodenní rutiny dítěte. Jak ze čtení v angličtině udělat přirozenou a smysluplnou aktivitu, která napomáhá rozvoji porozumění v cizím jazyce. Představíme si soubor anglických knih pro nejmenší, které jsou pro první krůčky v cizím jazyce ideální. A povíme si také, jakých chyb se při čtení v cizím jazyce u nejmenších dětí vyvarovat.

Jazyk: česky
Určeno pro: pro rodiče a učitele MŠ

Petra VojtováPETRA VOJTOVÁ vystudovala obor překladatelství-tlumočnictví na FF UK v Praze a pracuje jako překladatelka a lektorka. Cizí jazyky jsou jí blízké nejen díky profesi.  Jsou pro ni i srdeční záležitostí. Od narození první dcery se snaží vzdělávat v oblasti jazykového vývoje malých dětí a tyto poznatky předávat dál v projektu DoubleBubble . Je vášnivou propagátorkou přirozené domácí cizojazyčné výchovy v podobě hraní v cizím jazyce.


4. POSVIŤME SI NA BUDOUCÍ ČASY
(Roman Svozílek, helpforenglish.cz)   OPAKOVÁNÍ SEMINÁŘE Z ROKU 2016

Tento seminář má jednoduché zadání – future tenses, tedy budoucí časy. Studenti si často lámou hlavu třeba nad předpřítomným časem, ale pokud se jich zeptáte na budoucí čas, většinou odpoví, že je to přece jednoduché. Možná mají pravdu, možná ne. A možná si v tom konečně uděláte jasno.

Jazyk: česky
Určeno pro: začátečníky až středně pokročilé studenty, využijí i učitelé

Roman SvozílekROMAN SVOZÍLEK je lektor angličtiny zaměřující se převážně na firemní výuku. Skupiny i jednotlivce různých úrovní vyučuje už více než 20 let a jeho práce je mu stále velkým koníčkem. Na hodinách klade důraz na komunikaci a humor. Je také spolušéfredaktorem stránek www.helpforenglish.cz, kde působí od roku 2008.

5. LEARNING ENGLISH THROUGH MOVIES AND TV SERIES (Marek Vít, helpforenglish.cz)   OPAKOVÁNÍ SEMINÁŘE Z ROKU 2017

You know what they say: "No pain, no gain." This might be applicable in so many different areas, learning English included. There are, however, several things that can help you improve your English with no 'pain' involved. This seminar will show you how movies and TV shows can give your English a significant boost.

Jazyk: anglicky
Určeno pro: studenty A2-C1, pro učitele

Marek VítMAREK VÍT je učitelem praktického anglického jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. Je držitelem certifikátu CPE a ocenění Evropský učitel jazyků 2008. Má dlouholeté zkušenosti jako středoškolský učitel, soukromý lektor a překladatel. V posledních letech se věnuje vývoji výukového software a tvorbě stránek www.helpforenglish.cz.


6. DEALING WITH CONFLICT
(Jat Dhillon, Giving Voice)   NEW

Conflict can interrupt learning as well as the classroom. The teacher can lose so much time disciplining students. These games get students to work alongside one another through activities that allow even the quieter students to speak up and be heard.

Jazyk: anglicky
Určeno pro: učitele a studenty (minimálně na úrovni B1)

Jat DhillonJAT DHILLON became an English teacher in 1997 and a teacher trainer in 2012. He has worked / works with the British Council, Lycee Francais de Prague, Charles University, CTU, National Theatre, Royal Shakespeare Company (Education) and Martin Hilsky. He is the Founder | Director of Giving Voice (www.givingvoice.cz), where people from all walks of life learn to connect meaningfully.