Hledat

Nabízíme

Czech Book of Records

Autor Luboš Rafaj Miroslav Marek Josef Vaněk
ISBN9788090442832
Typhardback
VydavatelAgentura Dobrý den
Rok vydání2015
Počet stran200

3-5 dní

339 KčNaše cena:

-15% 399 KčPůvodní cena:

Popis

CZECH BOOK of RECORDS
- The Czech Book of Records in English
- an ideal gift for your friends abroad, your guests, business partners, expatriates associations – a book representing the Czech Republic in the best of lights, as a country of creative people, the birthplace and home of many contemporary and historical personalities, architectural gems, inventions, sportsmen, works of art and „everyday“ heroes...
Discover the skillful people and breathtaking countryside of the Czech Republic, catch a tantalizing glimpse of its monuments, castles and chateaus, astronomical clocks, marvels of nature and its many geographical and social superlatives.

The book’s unwritten motto could say:
All that the Czech Republic has to boast of!
The goal in producing this impressive 200 page book incorporating nearly two thousand photographs is to send a positive message about the Czech Republic abroad. The Czech Book of Records has chapters dedicated to ecclesiastical monuments, saints and pilgrimage sites, sports legends, it introduces famous writers and record-breaking books. There are chapters on Successes of Czech Healthcare, Czech Contributions to the World, Handicrafts and Folk Traditions, UNESCO – Intangible Cultural Heritage, Music, Film and Theatre, World of Spas, Football, World of Cars, Easter, Christmas, Nativity Scenes, Around and About Children, Modelling, Quick Overview of Great Czech Personas and Rarities, Wine Growing and Beer, it includes unconventional records from various walks of life... as well as chapters devoted to the best each of the 14 regions of the Czech Republic has to offer.
In a nutshell, the CZECH BOOK OF RECORDS is a selection of the most interesting Czech records and curiosities and an introduction to the attractions and beauties of nature the Czech Republic has to offer to those visiting her.

Did you know the Prague Castle is the largest castle complex in the world? And that the said castle can be seen in the Pelhřimov’s Museum of Records and Curiosities – made out of 10,850 wooden sticks?

The authors – Luboš Rafaj, Miroslav Marek and Josef Vaněk – have been running the Good Day Agency Pelhřimov and managing the entire area of Czech records for a quarter of a century. They authored and published four Czech Books of Records in Czech, they are running the Czech Records Database, they validate the various Czech MOSTs and in Pelhřimov – the town of records – run a unique Museum of Records and Curiosities.

---------------------------------------

CZECH BOOK of RECORDS
- reprezentativní Česká kniha rekordů v angličtině
- ideální dárek pro Vaše zahraniční přátele, hosty, obchodní partnery, krajanské spolky, prostřednictvím kterého představíte ČR v tom nejlepším světle - jako zemi činorodých lidí, která dala světu (v historii i nyní) řadu pozoruhodných osobností, architektonických skvostů, vynálezů, špičkových sportovců, světově uznávaných uměleckých děl i docela "obyčejných" hrdinů ...
Poznávejme šikovné lidi a úchvatnou krajinu České republiky včetně památkových objektů, hradů a zámků, orlojů, přírodních podivuhodností a zeměpisných i společnenských superlativů. Objevte zemi v srdci Evropy.

Nepsaným mottem knihy budiž slogan :
Vše, čím se může Česká republika pochlubit !
Smyslem vydání této reprezentativní knihy o 200 stranách s téměř dvěma tisícovkami fotografií je vyslat pozitivní signál o České republice směrem do zahraničí. Czech Book of Records obsahuje i stránky věnované církevním památkám, světcům a poutním místům, legendám sportu, představuje světoznámé spisovatele a knihy rekordmanky. Nechybí kapitoly: Úspěchy českého zdravotnictví, Co Češi dali světu, Lidové tradice a řemesla, Školy a vzdělání, Památky UNESCO, Hudba, Film a divadlo, Lázeňství, Fotbal, Svět motorů, Velikonoce, Vánoce, Betlémy, Děti a pro děti, Modeling, Galerie českých osobností a superlativů České republiky, Vinařství, Pivo, netradiční rekordy z nejrůznějších oborů ... a také kapitoly věnované tomu nejlepšímu ze všech 14 krajů České republiky.
Zkrátka publikace CZECH BOOK OF RECORDS je výběrem toho nejlepšího ze světa českých rekordů a kuriozit ve spojení s představením krás a lákadel ČR i z hlediska turistického ruchu.

Víte o tom, že Pražský hrad je nejmohutnějším hradním komplexem na celém světě ? A že v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit je k vidění tentýž hrad, ovšem zhotovený z 10 850 špejlí ?

Autoři - Luboš Rafaj, Miroslav Marek a Josef Vaněk - zastřešují už celé čtvrtstoletí v barvách Agentury Dobrý den Pelhřimov celou oblast rekordů České republiky. Sepsali a vydali čtyři reprezentativní České knihy rekordů v rodném jazyce, vedou Českou databanku rekordů, ověřují česká NEJ... po celé republice a provozují v Pelhřimově - českém městě rekordů zcela ojedinělé Muzeum rekordů a kuriozit.

Ostatní produkty ve stejné kategorii